Popínavé letničky

Další velmi zajímavou skupinu letniček pro specifické použití, představují popínavé letničky. Používají se k rychlému ozelenění stěn, plotů a pergol. Hodí se všude tam, kde potřebujeme rychle během roku zakrýt nevzhlednou zeď, konstrukci, či vytvořit soukromí. Někdy tak vyřešíme dočasně situaci, než bude čas vytvořit požadované odclonění trvale. Jindy řešíme požadavek, že kolem plotu, či jiné stěny, nemáme dostatek místa pro jiný druh rostlin a dřevin, nebo prostě preferujeme jednoduchost a barevnost kvetoucích letniček. Mohou se také využít jako rostliny převislé, zejména na balkonech a terasách a v okenních truhlících.

Popínavé letničky mohou vytvořit i barevnou kulisu, či stěnu pro předsazený květinový záhon či záhon trvalkový nebo vytvořený nízkými keři. Popínavé letničky mají většinou chabou lodyhu, a proto potřebují oporu. Může to být dřevěná, či kovová mříž, drátěná konstrukce, plot, nebo alespoň drát, pevný provázek, či silonové vlákno. Dobré upevnění konstrukcí či truhlíků je velmi důležité. Rostliny vytvoří poměrně velké množství stonků a mohou konstrukce či truhlíky často značně zatížit až převážit, nebo zlomit.

Letničky 5 - popínavé letničky Letničky 5 - Lichořeřišnice Letničky 5 - Povíjnice Azur

Rolišujeme zhruba dva způsoby popínání. Některé rostliny se ovíjejí kolem konstrukcí – př. okrasný svlačec, jiné se zachycují úponky a šplhají, jako například hrachory. Poměrně velmi rychle rostou a vytvoří tak brzy požadovaný efekt, jsou nenáročné, kvetou celé léto až do zámrazu. Někdy vytvoří i velmi zajímavé plody.

Většina popínavých letniček vyžaduje slunnou polohu. Na půdní podmínky jsou zcela nenáročné, ale vzhledem k tomu, že během roku musí vytvořit velké množství zelené hmoty, jsou vděčné za dobrou humózní a výživnou zeminu. Osivo méně náročných rostlin se může vysévat přímo na stanoviště od konce dubna a během měsíce května. Vyséváme asi 30 cm ve vzdálenosti od sebe, do 5 cm hlubokých jamek, a to vždy více semínek najednou. Choulostivější kultivary a druhy s delší vegetační dobou je dobré již v březnu a dubnu vysít do květináčků a předpěstovat ve skleníku, fóliovníku či pařeništi. Teprve, když nehrozí nebezpečí jarních mrazíků, vysázíme již narostlé sazeničky na konečné venkovní stanoviště. Popínavé letničky vyžadují slunnou a teplou polohu. Stinná poloha je na úkor kvetení. Vyžadují pravidelnou zálivku a také občasné přihnojování. Pokud stihneme očišťovat odkvetlé květy, prodloužíme celkovou dobu kvetení.

Mezi nejznámější mohutné popínavé letničky patří například okrasný fazol (Phaseolus coccineus). Má levootáčivou nevětvenou lodyhu, která dorůstá až do 4 m. Má krásné ohnivě červené, bílé i dvoubarevné květy. V horkých slunečných letních dnech je náročný na zalévání. Dozrálé fazolové lusky si můžeme sklidit a použít osivo zase další rok na vypěstování nových rostlin.

Chmel japonský (Humulus scandens) je méně známou velmi mohutnou letničkou. Vytvoří kompletní mohutnou zelenou stěnu, svými velkými srdčitými listy. Květy jsou zde spíše nenápadné nevýrazně zelené. Je vhodný k vytvoření sezonního téměř nepropustného živého plotu. Jeho úponky jsou totiž nenápadně trnité, se zpětně otočenými trny. Takže kdo se do nich zaplete, jen těžko se z nich vymotá bez větších nepříjemných škrábanců!

Povíjnice laločnatá (Mina lobata) je neobvyklá a velmi efektní popínavá letnička, s trojlaločnatými listy a bohatě kvetoucími hrozny červenožlutých květů. Rychle vytváří hustý zapojený porost na pergolách a plotech, neměla by chybět na reprezentativních okrasných plochách. Upřednostňuje bohatou, provzdušněnou, ale nepřesušenou půdu. Nejlépe se jí daří na plně osluněné, před větrem chráněné lokalitě. Rychle rostoucí, rané kvetení, výška až 3 m.

Vilec (Cobaea scandens) patří mezi náročné popínavé letničky. Ve finále má krásné zvonkovité fialové květy až 6 cm velké. Má delší vegetační dobu. Proto je nutné vždy sazenice včas předpěstovat, aby pak rostliny stihly ještě vytvořit atraktivní květy. V příznivých podmínkách doroste až do 5 m.

Lichořeřišnice větší (Tropaeolum majus) vyžaduje chudší půdy, dorůstá 2 až 3 m. Nemá úponky a výhony se lehce lámou. Lépe se proto hodí k pokrytí nevyužité zahradní půdy, k ozelenění stráněk, schodů apod. Tvoří atraktivní přilbicovité květy, žluté, bílé nebo oranžové barvy. Bohaté štítovité listy zakryjí velkou plochu. Kvetoucí větévky se dobře vyjímají v malých i závěsných nebo plochých vázičkách. Vydrží svěží až 10 dnů.

Mohutnějšího vzrůstu je lichořeřišnice žlutá (Tropaeolum peregrinum). Je to dekorativní bylina dorůstající 4 až 5 m. Na rozdíl od předchozí lichořeřišnice má v paždí listů úponky, kterými se dobře přichytává a šplhá po opoře. Má v paždí listů na stopkách atraktivní žluté květy s červenými skvrnkami.

Maurandye (Maurandya scandens) méně známá letnička, která svým olistěním vytváří zelené souvislé plochy. Dorůstá až 3 m a má bledé fialové květy. Hodí se k popínání plotů, zdí, sloupů, mříží i kmenů stromů. Rostliny působí pěkným dojmem již svým tmavě zeleným olistěním. Vyžaduje oporu. Předpěstování rostlin je nutné.

Hrachor vonný (Lathyrus odoratus) chytá se svými úponky drátěných plotů. Olistění je řidší, ale zato krásné, výrazné květy, tvořící nádhernou kvetoucí kulisu. Má kratší dobu kvetení. Zajímavostí je, že hrachory se dají i přirychlovat ve sklenících a jejich květy na tvrdých stopkách se používají i do svatebních kytic.

Povíjnice (Ipomea tricolor) rostliny dorůstají 3 až 5 m. Mají až 8 cm velké široké nálevkovité květy atraktivních barev. Nesnáší přílišné vlhko a deštivé počasí.

Letničky 5 - Chmel japonský
 
 

K popnutí nevzhledných ploch můžeme také použít i nejrůznější druhy okrasných dýní (Cucurbita pepo), dorůstají až do dvou metrů, mají zpravidla velké žluté květy a plody nejrůznějších tvarů.

Eccremocarpus scaber je málo známá popínavá letní rostlina. Tzv. Úponatka, původně pocházející z Jižní Ameriky je exoticky vyhlížející rychle rostoucí stále zelená liána s úponky, dorůstající ve své domovině délky 5 m, porostlá světle zelenými lichozpeřenými vstřícnými listy, kvetoucí po celé léto záplavou nápadných hroznovitých květenství působících velice dekorativním a exotickým dojmem. Úponatku lze použít na pokrytí mřížoví, lehkých konstrukcí, plotů, treláží, pergol apod. Je možno ji též pěstovat i na balkonech jako převislou rostlinu, případně v nádobách, ve kterých je umístěna mřížka. Rostlina kvete bohatě po celé léto trubkovitými květy dlouhými přibližně 2,5 - 4 cm, uspořádanými do hroznu v odstínech barev od zlatožluté až po karmínově červenou. Rostlina má ráda slunné stanoviště, případně polostín a mírně vlhkou, lehkou, hlinitopísčitou kyselou humózní zeminu s dobrou drenáží. Důležitá je i dostatečná opora. Není jako ostatní letničky mrazuvzdorná. Na zimu je možno ji seříznout a uskladnit v bezmrazé místnosti. V zimě by teplota neměla klesnout pod 5°C.

Kvamoklit pnoucí (Quamoclit lobata) Kvamoklit – je popínavá, poměrně bujně rostoucí liána s hluboce zařezanými listy a drobnými, ale výraznými červenými květy. Dnes se objevují kultivary i s růžovými a bílými květy. Výborná k plotům, pergolám i na balkóny. Vyžaduje slunnou polohu a humózní hlinitopísčitou půdu. Velmi atraktivní a málo známá letní liána.

Rodochiton krvavý (Rhodochiton atrosaguineus). Tato letní liána má ráda slunné až polostinné stanoviště a vlhký substrát. Jako velmi zajímavá rostlina se hodí k pěstování v nádobách a k popínání konstrukcí nebo může v závěsech či truhlících tvořit převisy. Její krásné a trochu zvláštní květy svým tvarem vhodně doplní jakoukoliv kompozici balkonových rostlin. Květy jsou tmavě purpurové a rychle odkvétají. Na rostlině však dlouho zůstávají atraktivní purpurové listeny ve tvaru zvonku. Dá se dobře pěstovat i v zimních zahradách.

Thumbergie křídlatá (Thumbergia alata) – známá jako černooká Zuzana. Popínavá letnička s výraznými květy žluté a oranžové barvy různých odstínů s výraznou černou skvrnou uprostřed. Dnes se objevují i bílé kultivary. Thumbergie jsou choulostivé v raném stádiu, proto je lepší je předpěstovat ve skleníku. Pozor na příliš vlhký substrát. Rostliny rychle porostou konstrukce. Listy této krásné rostliny napadá často savý škůdce sviluška. Musí se proto sledovat zdravotní stav a případného škůdce podchytit v začátcích napadení.

Podle názvu je též zajímavá pnoucí letnička lablab (Dolichos lablab).Roste v podobě ovíjivého keře. Dorůstá až 6 m. Červené květy a fialové plody – lusky připomínají fazole. Dají se v nezralé podobě, ale až po uvaření, používat do salátu. Jinak obsahují toxické látky. To se samozřejmě týká i většiny druhů klasických fazolí. Vyhovují mu teploty kolem 20 °C, dále plné slunce, humózní půda a vlhko. Je odolný vůči suchu i ke krátkodobému zamokření.

Letničky 5 - Hrachor Cupidion Letničky 5 - Hrachor Spencer Letničky 5 - Lichořeřišnice Prinsess of India
Letničky 5 - Lichořeřišnice – jedlé květy Letničky 5 - Povíjnice Scarlet O’ Hara  

S popínavými letničkami je léto zkrátka veselejší! Rozzáří nám i ty nejsmutnější kouty kolem domu. Rozveselí nám život na našich zahradách. Tam se naštěstí můžeme uchýlit do blahodárné náruče přírody před absurdnostmi dnešního světa a hned se nám zdá dnešní smutná doba veselejší.

Ing. Hana Chvalová, zahradnice

foto: autorka