Hlíznaté begónie jsou efektní a zajímavé rostliny. Velkokvěté typy mají zářivé květy o průměru až 15 cm. Mají však i své specifické požadavky. Pokud je pěstitelé rostlinám zajistí, získají originální krásu osobitých a nevšedních rostlin.
Pod označením B. x tuberhybrida se zahrnují zahradní formy begónií s různou velikostí květů a s různými růstovými vlastnostmi, které vznikly mnohonásobným křížením většího počtu jihoamerických druhů begonií. Rostliny pocházejí z vlhkých a stinných tropických pralesů a horských údolí různých oblastí Jižní Ameriky. Rod Begonia obsahuje asi 700 druhů. První z nich byly objeveny francouzským botanikem Plumierem v roce 1690 při studijní cestě po Antilách. Členem této expedice byl i guvernér St. Dominga Michel Begon, který byl botanikovým příznivcem. Na jeho počest byly pak nově objevené rostliny nazvány – Begonia.Četné botanické expedice pak z tropických pásem Ameriky a Afriky zasílaly nově objevené rostliny do Evropy. Velké zahradnické společnosti, které tyto cesty financovaly získávaly tak nové druhy květin, které uváděly do prodeje a zároveň obdržely i cenný šlechtitelský materiál. Po několikaleté šlechtitelské práci tak vznikaly nové ušlechtilejší kulturní formy rostlin. Tak tomu bylo i u hlíznatých begónií. John Seden je uváděn jako první šlechtitel hlíznatých begonií. Od roku 1870 uvedl na trh 18 hybridů.
V bývalém Československu se začalo se zušlechťováním hlíznatých begónií v roce 1930 v Jaroměři. Šlechtitelské cíle, kromě obvyklé barevné vyrovnanosti a vysoké plnokvětosti, byly zaměřené hlavně na tvorbu hlíz, protože původní druhy v méně příznivých podmínkách vytvářeli zásobní hlízy velmi obtížně. Více než stoletá šlechtitelská práce ještě zdaleka nevyčerpala všechny možnosti a tak vznikají další a další zajímavé kultivary.
Hlíznaté begonie zahrnují několik skupin. Patří sem velkokvěté begónie Begonia tuberhybrida gigantea. Begónie se středně velkými květy – Begonia tuberhybrida floribunda. Drobnokvěté begónie - Begonia tuberhybrida multiflora a převislé begónie – Begonia tuberhybrida pendula. Ve všech skupinách jsou krásné zářivé barvy, některé kultivary jsou plnokvěté či mají jednoduché květy. Některé odrůdy jsou s třepenitými či zkadeřenými květy. Hlíznaté begonie jsou byliny, které dorůstají výšky 30 až 40 cm. Listy mají různou velikost, jsou většinou křivě srdčité, celokrajné a různě zubaté až dlanitě stříhané, na svrchní straně chloupkaté. Listová čepel je tmavě zelená, výjimečně hnědočervená. Květenství vrcholičnaté. Květy hlíznatých begónií jsou různopohlavé a jednodomé. Přes zimu mají hlíznaté begónie období klidu, které přečkávají bazálními hlízami plochého nebo miskovitého tvaru. Dnešní formy mají po svých předcích mnoho biologických vlastností a nároků, které je nutné respektovat, má-li být jejich pěstování úspěšné. Předně jsou to požadavky na kypré, vysoce humózní, lehčí půdy, přiměřeně kyselé, zásobené dostatečně vláhou a přistíněné. Mají -li hlíznaté begonie vytvořit semena, vyžadují vyšší teplotu. Pokud jde o hlízy, nesmějí zaschnout, protože jinak ztrácejí svou životnost.
Rostliny si můžeme vypěstovat ze semínek nebo je pěstujeme z hlíz. Abychom získali kvetoucí rostliny v květináčích začátkem května vyséváme již v listopadu až v lednu. Drobné semínka pěstujeme podobně jako semínka voskovek (Begonia semperflorens). V jednom gramu osiva je až kolem 50 000 semínek. Osivo vyséváme do lehkého množárenského substrátu tzv. naširoko do nejlépe dřevěných nebo plastových truhlíčků. Důležité je mít samozřejmě vytápěný skleník a množárnu se spodním topením. Malé rostlinky přepichujeme za 6 až 8 týdnů do truhlíků nebo sadbovačů a v dubnu sázíme do květináčků. Při pěstování z hlíz se hlízy kladou v únoru do teplého skleníku do truhlíků s rašelinou k narašení a později sázejí do květináčů. V domácím prostředí stačí i okenní parapet nad topným tělesem. Rostliny vykvétají za 3 a půl měsíce od položení hlíz k narašení. Hlíznaté begónie se používají k nejrůznějším výsadbám do volné půdy, do květináčů či okenních truhlíků a rozmanitých balkonových nádob.
Hodí se do polostinných a stinných partií, kde většina květin roste a kvete neuspokojivě. Při výsadbě sazenic volíme větší vzdálenosti. Častým přihnojováním a odstraňováním odkvétajících květů dosáhneme u begónií dlouhodobého efektu. S příchodem prvních mrazíků končí hlíznaté begonie vegetaci na zahrádkách. Sklizené hlízy se očistí a přes zimu uloží třeba do sklepa do suché rašeliny. Pokud jde o pěstování begónií k květináčích či truhlících za okny, musí být okna situována k severu, severovýchodu nebo východu. Jih a západ je pro pěstování begonií příliš osluněn. Květináč a truhlíky musí být dostatečně prostorné. Hlavně pro rostliny pěstované z hlíz, které jsou mohutnější. Často je potřeba dát k těmto rostlinám i oporu, například ze štípaného bambusu, aby se rostliny během růstu nevyvracely.
Begónie potřebují dobrou výživu, jedině tak se odmění velkým množstvím květů. Na podzim pak postupně přestaneme zalévat až nadzemní část a kořeny rostliny zaschnou a my pak můžeme nadzemní část odlomit asi 2 cm nad hlízou, vyjmout a očistit hlízu. Kořeny odstraňujeme velmi opatrně abychom hlízu neporanili.
Hlíznaté begónie vždy přitahují pozornost milovníků květin. Mohou se vysazovat do truhlíku po více rostlinách stejné barvy i v barevné směsi.
Jsou to rostliny dominantní a proto se těžko ve výsadbách kombinují s jinými rostlinami. Jejich krása se spíš podtrhuje pouze zelenými rostlinami s nenápadným květem či pouze s okrasným listem.
Ze zajímavých kultivarů, které v současnosti nabízí zahradnické firmy jsme měli dobré zkušenosti se sérií Begonia tuberhybrida F1 Nonstop, která je určená pro široké zahradní použití. Zajímavá je i skupina kompaktních begónií Swing. Hodí se i do menších nádob. Z převislých begónií je známý typ s většími květy Illumination. Skupina převislých begónií Tenella má drobnější převislé květy a vzpřímené stonky. Ve všech zmiňovaných skupinách mají zastoupení různé zářivé barvy.
Pokud to s pěstováním begonií zkusíte a věnujete jim dostatečnou péči a vhodné místo, nebudete zklamaní. Naopak Vám je budou všichni obdivovat.
Přeji Vám hodně úspěchů s těmito krásnými rostlinami.