Vytisknout

První půle letošního roku byla poměrně pěstebně náročná. Vyprodukovali jsme mnoho balkonových květin a zeleninových sazenic a rekordních 37 tisíc roubovaných okurek. Samozřejmě i přitom bylo potřeba již jednat s vystavovateli a přemýšlet, jak letošní 33. ročník tradiční výstavy Čimelice 2019 bude vypadat. V červnu se začaly opět prosazovat na toto období poměrně vysoké letní teploty. To trochu komplikovalo přípravu, která v tu dobu již běžela naplno.

Srpnová čimelická květinová výstava potěšila tisíce lidí!

Organizační příprava začíná již v zimních měsících. Letos jsme zaznamenali pokles menších vystavovatelů se zahradnickým materiálem. Naši vystavovatelé tvoří již téměř rodinu, ze které začali ubývat zavedení pěstitelé a zahradníci „naší generace“. Jsou to podnikatelé, kteří začínali po roce 89 a nyní odchází do důchodu či končí z různých dalších důvodů. Prostě lidí, kteří chtějí pracovat rukama, tvořit, pěstovat, nekoukat na to, zda je pátek, nebo svátek, riskovat rozmary počasí a zaměstnávat zaměstnance, ubývá a náhrada za ně nepřichází. V zatracovaných 80. letech k nám chodili na zkušenou zahradničtí učňové a někteří pak i u nás zůstali. To dnes již neexistuje. Nikoho nezajímá, zda čeští zahradníci budou mít nějaké pokračovatele. Vše se přece jednoduše doveze kamiony ze zahraničí. Tak doufejme, že se zcela nevytratí česká u nás vypěstovaná zahradnická produkce.

Čimelice 2019

Úbytek menších vystavovatelů přesto nebyl ve finále výstavy poznat. Naše zahradnictví rozšířilo hlavní expozice a nahradilo tím tak chybějící vystavovatele. Není to zkrátka tak, že bychom si pozvali renovované výstavní agentury, či zadali tvorbu výstavy někomu dalšímu.

Scénář a náplň expozic vzniká během jarních měsíců ze střípků myšlenek a nápadů i náhodných setkání. Ten pak doplňujeme a postupně upřesňujeme podle našich možností. Letos mi v přípravě scénáře zase velmi pomohla květinářka Lenka Kovaříková z Rožmitálu pod Třemšínem a sama se pak ujala realizace tří hlavních expozic.

Vlastní výstaviště a rámce jednotlivých expozic začínáme s 10 zaměstnanci připravovat od 1. srpna. V tuto dobu nás pak posílilo ještě 5 dalších brigádníků. Poslední dny bezprostřední přípravy nám pomáhá i několik dalších příznivců, aranžérů a floristů z okolních květinových firem. Ve finále se na vlastním průběhu výstavy v organizaci podílí 22 lidí.

Na dekorace hlavních expozic již musíme myslet na jaře, když vyséváme a řízkujeme rostliny. Sazenice pak následně přesazujeme, a od června z nich tvoříme velké dekorativní květiny, které následně zaštipujeme a termínujeme na vlastní akci. Tak návštěvníkům představíme velmi široký sortiment balkonových květin a letniček v plné kráse. Letos se jednalo o téměř 2 000 velkých dekorativních rostlin.

K čimelické výstavě patří také neodmyslitelně i řezané gladioly. Vždy je na jaře v květnu vysazujeme na pole a odhadujeme termín výsadby, abychom se tzv. trefili se sklizní květů do výstavního období. Samozřejmě se o ně musíme téměř 4 měsíce starat, hnojit, zalévat a ošetřovat proti třásněnce, abychom měli pěkné květy na aranžování.  I letos jsme použili na dekorace 2 000 gladiol a další 3 000 květů jsme nabídli ke koupi návštěvníkům při vlastní akci.

Na dotvoření květinových dekorací jsme ještě dokoupili asi 5 000 ks dalších řezaných květin včetně zeleně. Ve vstupní hale jsme si na 40 velkoformátových fotografiích připomněli, jak šel čas čimelickými výstavami až do současnosti.

Čimelice 2019

Čimelice 2019

Expozici Barvy Afriky dominovalo tradiční jezírko s živou vodou. Dekorace z pěkných dubových špalků a pařezů byla doplněna větvemi a bromeliemi.  Lenka Kovaříková tak vytvořila malebný rámec pro originální obrazy malířky Radu Tesaro s africkými motivy.

Čimelice 2019

Spolupráce s paní Evou a Janou Durčovými z Uzeniček je již dlouholetá. Letos jsme jejich expozici nazvali Z pohádky do pohádky. Zajímavé obrazy Evy a nápaditá keramika Jany s našimi květinami pak vytvořily malebná pohádková zákoutí. Návštěvníci tak viděli princezny, čarodějnici, pohádku Sedmero krkavců, Hrnečku vař, vodníky, draky, čerty a kašpárky. K pohádkám jsem pak vytvořila veršíky pro radost, které podle ohlasu návštěvníky potěšily.  Tady jsou některé z nich:

 

Z pohádky do pohádky
Pojďte s námi z pohádky do pohádky.
Je cesta trnitá tam, i zpátky.
Výprava pohádkou právě začíná,
zkuste se rozhlédnout dětskýma očima.
 
Princové, princezny, víly i obři,
stejně jak v životě, jsou zlí i dobří.
A když se zazvoní na zlatý zvonec,
pohádka, zpravidla, má dobrý konec.
 
V životě, dobro, také samozřejmostí není,
svádíme o něj boj takřka každodenní.
A když Vám starosti zaklepou na vrátka,
tak ať to dopadne, jako ta pohádka!

 

Peklo
Do pekla vede cesta přímá, v každém dobro a zlo dřímá.
Kradeš, lžeš a podvádíš? Klesáš dolů, níž a níž.
Tam vědí, jak se věci mají, čertíci to pak spočítají!
Lepší je konat dobré skutky, než pak okusit k peklu schůdky!

 

Vodníci
Vodníci, víly, rusalky bledé, jsou ze stejné hromádky.
Kdepak se dnes schovávají, do které patří pohádky?
Pokud půjdeš potichoučku, tančí v noci na paloučku.
Rybníky raději obejdi hbitě, vodník tam po nocích spravuje sítě. 

 

Šípková Růženka

Růženka Šípková usnula v chvilince, pak dlouho spala a čekala na prince.
Buďme vždy ve střehu, i krása může trny mít!
Ne vždy, se najde princ, který nás půjde zachránit.
Potřebná pomoc se neplatí penězi. Stále je naděje, že láska zvítězí!

 

Čarodějnice

Občas poklesne nám brada. Pak je dobrá každá rada.
Čarodějka v lese, vzácné býlí nese.
I když dá jen malý sáček, má to občas zrádný háček.
Nečekejme spásné dary, nehledejme čáry máry.
I když každý sto rad má, věřme prostě svému „já“...
 
 
Draci
Svět není jenom místo hrací, kolem nás jsou také draci.
Plivou oheň a dští síru, s nikým nechtějí být v míru.
Nectí žádnou dohodu a šlapou na naši svobodu.
Když nepomůže ostrá řeč, je třeba pozdvihnouti meč.

 

Hrnečku vař  

Často se i naší vinou, ocitneme pod hladinou.
Nepřízeň nás ohluší a v kaši jsme až po uši.
Smůla nám spřádá různé kličky, polykáme andělíčky.
Je to těžké, však to známe, ale my se z té kaše prokousáme…!
 
 
Kašpárci
Kašpárci, mimové s pohádkou letí, přinesou s rolničkou radost všech dětí.
Padají v šapitó, na housle hrají, s úsměvem na líci svůj smutek tají.
I když máš starosti, splín, či jsi bos, nastav vždy životu svůj klaunský nos!
 
 
Sedmero krkavců
I když doufá jenom blázen, nepřízeň nás tlačí na zem,
napni síly a svůj um, navzdory všem osudům!
Však to každý z knížek zná, že láska kouzla překoná!

 

 

Expozici dotvořila řezanými květy Dáša Kolingrová z Milevska a Eva Brožová z Petrovic.

Čimelice 2019

Čimelice 2019

Velmi zajímavou podívanou nazvanou V barevném království vytvořili letos klienti a zaměstnanci Domova se zdravotním postižením v Oseku. Celou akci zorganizovala paní Ivana Zárubová. Výstavu tak obohatily krásně barevné dřevěné prvky do zahrady. Jednalo se o hmyzí domečky, barevné ploty, houpačky, lavičky či ptačí budky. Veselá barevná zahrada zaujala mnoho návštěvníků. Barevné království jsem doplnila zase veršíky pro zpestření. Třeba ještě někomu udělají radost některé z nich:

 

V barevném království!
Pojďme spolu do zahrady, zaklepejme nesměle.
Co tam najdem? Co tam bude? Přece barvy veselé!
Červená, žlutá, růžová, a modrá tvrdí notu.
Všechny ty barvy dovedou dát nový kabát plotu!
 
Broučci, včelky, uchavci, ty nemohou tu chybět,
ať neodejdou k sousedům, budou tu s námi bydlet!
Krásné hmyzí domečky se tady v trávě krčí,
Vy je tam ještě nemáte? Chyba, právě frčí!
 
Ptáčkové se podivují, kdepak je to k vidění?
Že tu mají na zahradě super pestré bydlení.
Staré budky už netáhnou, dáme přednost moderním,
kombinace pestrých barev, to je voda na náš mlýn.
 
A když večer sedneme si doma, na naší zahradě,
před očima mihnou se nám se barvy v plné parádě.
Ráno vezmem barvu, štětec, co je komu vhod,
pořádně to zamícháme, natřeme si plot!

 

Expozici s obrazy malířky paní Míši Velíškové Mackové, jsme nazvali Kouzlo okamžiku.  34 obrázků s jihočeskou tématikou si rychle získalo přízeň návštěvníků. Vzniklo tak 6 zátiší s dobovými doplňky k tématu na obrázcích. Expozici tak doplnily deštníky, lodička, trakař či dobové zimní doplňky, staré jízdní kolo či letní venkovské posezení. Zákoutí pak vkusně doaranžovaly řezanými květinami šikovné ruce aranžérů. Hrnkové květiny, stejně jako u dalších expozic doplnily naše zahradnice.         

Jedna z hlavních expozic nesla název Květy první republiky. Vhodné doplňky z tohoto období spolu s květinami nás přenesly do trochu idealizované doby tzv. První republiky. Celý interiér vytvořila ve spolupráci s naším zahradnictvím Lenka Kovaříková a doplnila s dalšími aranžéry květinovou výzdobu. Za zapůjčení dobových doplňků vděčíme panu Koupovi z Antiku v Zalužanech a firmě Libera Antik v Čimelicích.

Expozice Zahradnický svět byla hlavní expozicí zahradnictví Zámecká zahrada Čimelice.  Zde jsme se snažili návštěvníkům ukázat, že vytvoření krásné zahrady obnáší i mnoho práce, ohnutá záda, či otlačená kolena. Musí se vzít do ruky rýč, hrábě, či sázecí lopatka, konev či hadice na zalévání. Vytvořili jsme zde 13 pracovních zahradnických zákoutí, kterým dominovaly velkoformátové fotografie ze zahradnického života u nás i v zahraničí. Překvapení vzbuzovalo profesionální zátiší s hrnkovacím strojem, malí zahradníčci s dětským domečkem, zahradníci v parcích při práci, tvoření výstavy, či vysmátý zelinář ve svém království. To vše bylo doaranžováno našimi balkonovými květinami. Tato expozici byla doslova „nadupána“ velkým množstvím kvetoucích rostlin v nejlepší kondici.

Čimelice 2019

Na výstavě letos také nemohly chybět jiřiny, lilie a sortiment gladiol. Vedle tradičních vystavovatelů jako je pan Brzák a firma Lukon Bulbs se představil se podruhé se svými výpěstky pan Jaroslav Koníček z firmy Lukon Glads. Sortiment tak byl velmi široký a zejména mezi gladiolami bylo možné vidět řadu zajímavých novinek. Jedna z nových odrůd pana Koníčka byla nazvána „Čimelice“.

 Většina dalších zahradnických expozic byla též hezky provedená a pro návštěvníky zajímavá. Ústřední myšlenkou výstavy bylo motto „Zahrada patří dětem“. Tak se dětský prvek objevoval i v dalších expozicích. Velmi pěknou expozici vytvořil zahradník Václav Straka – Gardena Vodňany. Doslova do Čimelic přemístil celé svoje zahradnictví a vytvořil „Okno do tropů“ se záplavou tropických rostlin. Celou expozici doplnil ještě mnoha zajímavými letitými výpěstky, aby potěšil naše návštěvníky.

Z dalších pěkných expozic jmenuji alespoň přehlídku masožravých rostlin Markéty Aubrechtové z Borku či orchidejí pana Kacerovského z Tábora a pana Zimandla z Budějovic. Zajímavé byly i stromové obrázky Petry Palusové z Příbrami či keramika Dany Žákové ze Smetanovy Lhoty. Hezké ztvárnění života člověka od kolébky po svatební den vyjádřila květinami floristka Líba Neumanová z Petrovic. Zajímavý byl určitě i sortiment kaktusů, sukulentních rostlin i tvarované bonsaje píseckých kaktusářů a bonsajářů z Písku.

Zeleninové expozice již patří k tradičnímu výstavnímu sortimentu. Letos se nám podařil vypěstovat ve spolupráci s firmou Dobrá semena a panem Ing. Peterem Gajdoštinem sortiment zajímavostí ze světa rajčat, a ve spolupráci s Ing. Jiřinou Teclovou a Ing. Blankou Uheríkovou z firmy Libera, sortiment paprik. Tak mohli návštěvníci obdivovat zdravé rostliny obalené plody téměř 50 odrůd rajčat různého tvaru i barvy plodů a téměř 60 zajímavých odrůd paprik. Tato expozice vznikala již během února a března výsevem sortimentu osiva a následným předpěstováním sazenic a dopěstováním rostlin ve foliovníku až do výstavní podoby.  Pěstování na výstavní 4 dny trvalo 7 měsíců! Tradičně pěkná byla i zeleninová expozice firmy Moravoseed z Mikulova.

 Na volném prostranství jsme letos předvedli sortiment tykví, cuket a slunečnic ve spolupráci s firmou Semo.  Návštěvníci v anketě mohli i vyhodnotit nejkrásnější slunečnici ze sortimentu. Lidé též obdivovali 6 letničkových směsí tzv. Letničkových luk, které do výstavního termínu vykvetly do krásy. Byla to Strakonická louka, Červánková, Lednická radost, Trikolóra, Plzeňská květnice, Ohnivý paprsek od firmy Černý – BioPro s.r.o. Praha. Všechny směsi bylo možné přímo na výstavě zakoupit. Ale bohužel byly brzy zcela vyprodané. Na dalších venkovních záhonech návštěvníci mohli obdivovat ještě několik desítek dalších druhů kvetoucích letniček.

K nákupu lákala také i velká nabídka trvalek, okrasných dřevin, cibulovin, keramiky, koření, léčivek a dalších rostlin či zahradnických potřeb včetně různých pochutin a přírodních doplňků.

Letos jsme také museli učinit bezpečnostní opatření a posílit ostrahu výstaviště, a po celou dobu akce byl přítomen proškolený zdravotník. Ten několikrát zasahoval při nevolnostech u starších návštěvníků.

Letošní výstavu jsme slavnostně zahájili tradičně s Mladou dudáckou muzikou ze Strakonic i s řadou milých hostů a se zástupci hlavních vystavovatelů. Mezi jinými to byla i malířka paní Radu Tesaro a výtvarnice paní Eva i Jana Ďurčovi, pan starosta Čimelic Vladimír Pánek, pan starosta z Rožmitálu pod Třemšínem Ing. Josef Vondrášek a řada dalších hostů z veřejného života či zahradnického prostředí.

Později dorazil i pan Ing. Bambuškar z Lesní správy Orlík nad Vltavou se synem.  Všichni hosté si společně výstavu prohlédli a pak rádi poseděli a vzájemně pohovořili v příjemném prostředí naší jídelny.

Jsem velmi ráda, že celá akce proběhla v klidu a míru a všichni vystavovatelé i návštěvníci našeho areálu byli velmi disciplinovaní a milí a spokojení. Bylo potěšující, že se naše akce stala i místem setkání mnoha kolegů ze zahradnického oboru. Bylo to jistě i díky velmi příjemnému počasí, které panovalo po celou dobu akce. Návštěvnost se vyšplhala, podobně jako v minulých letech, ke 24 000 návštěvníků. 

Nejvíce návštěvníků bylo v sobotu a nejméně v neděli. Neděle vůbec byla pro návštěvníky nejpříjemnější. Rostliny byly stále ve velmi dobré kondici, aranžované květiny, díky dobře odvedené práci aranžérů, zcela v plné kráse. Pro mne osobně byla letošní výstava včetně přípravy velmi příjemná, inspirativní a plná zajímavých setkání a tvůrčích lidí. Věřím, že i návštěvníci si užili krásné květy, nápady a atmosféru. Také ohlasy na celou akci – podle zápisů v návštěvní knize svědčily o tom, že letošní výstava květin se návštěvníkům líbila, a že jim také není lhostejný další osud této tradiční akce.

Samozřejmě i mne by netěšilo, pokud by tak dlouho udržovaná tradiční akce, která je i odbornými kruhy řazena mezi nejlepší svého druhu v zemi, zanikla. Věřím, se se podaří pokračovat i v budoucnu.

Závěrem bych poděkovala všem, kteří se na úspěšném průběhu přípravy i vlastní akci podíleli a zprostředkovali tak trochu krásna do našeho života. Samozřejmě představitelům obce Čimelice a pracovníkům obecního úřadu za podporu, spolupráci a vytvoření organizačního a kulturního zázemí.  Bez nich by se akce tohoto rozsahu nemohla uskutečnit.

Všem příznivcům květin a přírody přeji krásný podzim.

Ing. Hana Chvalová

 

Obsah
Výstavy květin